????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 48

1. Top | #1
    hamed

ازدواج از دیدگاه قرآن و اهل بیت علیهم السلام

اسلام و ازدواج
     وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ، لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً.

از جمله آيات الهى اينست كه خداوند براى شما از جنس خودتان جفت و همسر آفريده تا به هيجانهاى طبيعى خويش تسكين بخشيد، بعلاوه در نهادتان زمينه دوستى و علاقه را فراهم آورده تا زندگى زناشوئى شما توأم باو داد و محبّت باشد.

 وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ.
    به مردان و زنانتان كه همسر ندارند و نيز به بردگان و كنيزانتان همسر دهيد، اگر نيازمند باشند خداوند آنان را از فضل و بخشش خود بى‏نياز مى‏كند، و خداوند گشايش دهنده و داناست (س 24- آية 32)

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص173-174)‏:

 ما بنى في الاسلام بناء احبّ الى اللَّه عزّ و جلّ و اعزّ من التّزويج

هيچ بنائى در اسلام پايه‏گذارى نشده است كه در پيشگاه خداوند محبوب‏تر و عزيزتر از امر ازدواج باشد.
     من احبّ فطرتى فليستنّ بسنّتى و من سنّتى النّكاح
    كسى كه بفطرت من علاقه دارد البته بايد از سنت من پيروى كند و در راه من قدم بردارد و يكى از سنن من ازدواج و آميزش با زنان است.

 ما استفاد امرء فائدة بعد الاسلام افضل من زوجة مسلمة تسرّه اذا نظر اليها و تطيعه اذا امرها و تحفظه اذا غاب عنها في نفسها و ماله.
    براى يك مرد پس از قبول اسلام هيچ سودى بهتر و برتر از همسرى با يك زن مسلمان درستكار نيست، زنى كه مرد را با ديدن خود شاد سازد، از دستورش اطاعت نمايد، و در غياب شوهر حافظ عفّت خويش و اموال وى باشد.

 يا معشر الشّباب من استطاع منكم الباه فليتزوّج فانّه اغضّ للبصر و أحصن للفرج.
    اى گروه جوانان هر يك از شما كه قدرت ازدواج دارد حتما اقدام نمايد، چه اين خود بهترين وسيله است كه چشم را از نگاههاى آلوده و خيانت‏آميز و عورت را از بى‏عفتى و گناه محافظت نمايد.
     النّكاح سنّتى فمن رغب عن سنّتى فليس منّى‏
    ازدواج و اعمال تمايل جنسى سنت و آئين پيغمبر اسلام است، كسى كه از سنت او اعراض كند با پيغمبر بستگى ندارد.

 عن علىّ عليه السّلام انّه قال (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص174)‏:

 لم يكن احد من اصحاب الرّسول صلّى اللَّه عليه و آله يتزوّج الّا قال رسول اللَّه (ص) كمل دينه. «2»
    هيچ يك از اصحاب رسول خدا ازدواج نميكرد مگر آنكه نبىّ اكرم (ص) در باره او ميفرمود دينش كامل شد.

 عن ابى عبد اللَّه عليه السّلام قال قال رسول اللَّه (ص) (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص:175)‏::

 من تزوّج احرز نصف دينه.
    افراد با ايمانى كه ازدواج ميكنند با اين عمل نصف دين خود را از خطر مصون مي*دارند.

 عن الصادق عن آبائه عليهم السلام قال: قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله(مكارم الأخلاق/ 198 البحار 103/ 219):

 من تزوّج فقد أحرز نصف دينه فليتّق اللَّه في النّصف الباقي.
    هر كه ازدواج كند، نيمى از دين خود را حفظ كرده است، بايد در نيمه باقيمانده از خدا پروا كند.

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله(الحديث-روايات تربيتى، ج‏3، ص392):

 من احبّ ان يلقى اللَّه طاهرا و مطهّرا فليتعفّف بزوجه.
    كسى كه دوست دارد پاك و طاهر به لقاء الهى نائل گردد بايد با انتخاب همسر قانونى موجبات عفت و پاكى خود را فراهم آورد.

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    43

Re: ازدواج از دیدگاه قرآن و اهل بیت علیهم السلام

20 حدیث ازدواج - صدف حجاب

1 تاثیر ازدواج
    قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم: اذا تزوج الرجل احرز نصف دینه.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: کسى که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است.
    مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۱۵۴٫

۲ ازدواج در هنگام تنگدستى
    قال الامام الصادق علیه السلام: من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن بالله-عز و جل-، ان الله- عز و جل – یقول: «ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله.» (۲)
    امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند مى‏فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بى نیازشان مى‏کند.
    هر که با زنى به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وى واگذار مى‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائى‏اش ازدواج نماید، در او چیزى را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وى به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامى این مزایا را براى او جمع مى‏کند.
    من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱

۳ ازدواج رحمت است
    قال النبى صلى الله علیه و آله و سلم: یفتح ابواب السماء بالرحمة فى اربع مواضع: عند نزول المطر، و عند نظر الولد فى وجه الوالدین، و عند فتح باب الکعبة، و عند النکاح.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:
    درهاى رحمت آسمانى در چهار وقت گشوده مى‏شود:
    ۱- موقع بارش باران.
    ۲- زمانى که فرزند به چهره پدر و مادرش مى‏نگرد.
    ۳- هنگام گشوده شدن در کعبه.
    ۴- هنگام برپایى مراسم عقد و عروسى.
    بحار الانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۲۱

۴ آفات بى همسرى
    قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم: اکثر اهل النار العزاب.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: بیشترین اهل جهنم انسانهاى بى همسرهستند.
    من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱

۵ تلاش در ازدواج بى همسران
    عن الصادق علیه السلام قال: من زوج اعزبا کان ممن ینظر الله- عز و جل-الیه یوم القیامة.
    امام صادق علیه السلام فرمود: کسى که مجردى را تزویج کند و امکان ازدواج او را فراهم نماید از کسانى است که در قیامت‏ خداوند به آنان نظر لطف مى‏کند.
    وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۵

۶ در سایه عرش
    قال موسى بن جعفر علیه السلام: ثلاثة یستظلون یظل عرش الله یوم القیامة، یوم لا ظل الا ظله: رجل زوج اخاه المسلم او اخدمه او کتم له سرا.
    امام کاظم علیه السلام فرمود: سه دسته در روز قیامت، روزى که سایه و پناهى جزء سایه خداوند نیست، در سایه و پناه خدا هستند:
    ۱- مردى که زمینه ازدواج برادر مسلمانش را آماده نماید.
    ۲- مردى که (به برادر مسلمانش خدمت کند.)
    ۳- کسى که سر برادر مسلمانش را بپوشاند.
    وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۶

۷ منظور نظر حق
    قال الامام الصادق علیه السلام: اربعة ینظر الله الیهم یوم القیامة: من اقال نادما او اغاث لهفان او اعتق نسمة او زوج عزبا.
    امام صادق علیه السلام فرمود: چهار کس در قیامت مورد نظر پروردگارند:
    ۱-آنکه چون طرف معامله پشیمان شود، معامله را برگرداند.
    ۲- کسى که غم از دلى برگیرد.
    ۳- کسى که برده‏اى را آزاد کند.
    ۴- کسى که بى همسران را به ازدواج درآورد.
    وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۶

۸ بهترین وساطت
    قال امیرالمؤمنین على علیه السلام: افضل الشفاعات ان تشفع بین اثنین فى نکاح یجمع الله بینهما.
    حضرت على علیه السلام فرمود: از بهترین شفاعتها، شفاعت‏ بین دو نفر در امر ازدواج است تا اینکه خداوند آنان را مجذوب یکدیگر گرداند.
    تهذیب، ج ۷، ص ۴۰۵، وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۵

۹ ازدواج با دینداران
    عن النبی صلى الله علیه و آله و سلم قال: من تزوج امراة لمالها وکله الله الیه، و من تزوجها لجمالها راى فیها ما یکره، و من تزوجها لدینها جمع الله له ذلک.
    از پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم نقل شده است:
    هر که با زنى به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وى واگذار مى‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائى‏اش ازدواج نماید، در او چیزى را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وى به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامى این مزایا را براى او جمع مى‏کند.
    وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۳۱

۱۰ دیدار قبل از وصلت
    عن الصادق علیه السلام قال: لا باس بان ینظر الرجل الى المراة اذا اراد ان یتزوجها. ینظر الى خلفها و الى وجهها.
    امام صادق علیه السلام فرمود: مانعى ندارد که مرد قامت و صورت زنى را که قصد ازدواج با او دارد، ببیند.
    وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۸۸

۱۱ دیدار عروس و داماد قبل از ازدواج
    عن محمد بن مسلم قال: سالت ابا جعفر علیه السلام‏عن الرجل یرید ان یتزوج المراة، اینظر الیها؟ قال: نعم انما یشتریها باغلى الثمن.
    محمد بن مسلم مى‏گوید: از امام باقر علیه السلام پرسیدم: مردى که مى‏خواهد با زنى ازدواج کند آیا حق دارد او را ببیند؟
    امام علیه السلام فرمود: آرى، چون در برابر آن بهاى سنگینى مى‏پردازد.
    وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۸۸

۱۲ سؤال از اوصاف
    قال على علیه السلام: اذا اراد احدکم ان یتزوج فلیسال عن شعرها کما یسال عن وجهها فان الشعر احد الجمالین.
    حضرت على علیه السلام فرمود: هر وقت ‏یکى از شما، بخواهد، ازدواج کند، از اوصاف موى سر زن نیز سؤال کند همچنانکه از چگونگى رخسار او مى‏پرسد. چون که موى زن یکى از دو زیبایى (مو و صورت) اوست.
    من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۴

۱۳ خواستگار مذهبى و خوش اخلاق
    قال الامام الرضا علیه السلام: اذا خطب الیک رجل رضیت دینه و خلقه فزوجه و لا یمنعک فقره و …
    امام رضا علیه السلام فرمود: هنگامى که مردى از شما خواستگارى کرد که از دین و اخلاق او راضى بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت‏باز دارد و…
    میزان الحکمة، ج ۴، ص ۲۸۰

۱۴ داماد هم شان
    قال النبی صلى الله علیه و آله و سلم: اذا جائکم الاکفاء فانکحوهن و لا تربصوا بهن الحدثان.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: وقتى که اشخاص هم شان به خواستگارى دختران شما آمدند، به آنها دختر دهید و در کار آنها منتظر حوادث نباشید.
    نهج الفصاحه، ص ۳۷، ح ۱۹۳

۱۵ عروس شایسته
    قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم: ما استفاد امرء فائدة بعد الاسلام افضل من زوجة مسلمة تسره اذا نظر الیها، تطیعه اذا امرها و تحفظه اذا غاب عنها فى نفسها و ماله.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم‏فرمود: پس از اسلام، هیچ نعمتى براى مرد بهتر از زن مسلمانى نیست که هر گاه به او بنگرد، مسرورش کند و هر گاه به او فرمان دهد، اطاعتش نماید و در غیاب او حافظ ناموس و مالش باشد.
    من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۵

۱۶ دقت در انتخاب
    قال الامام الصادق علیه السلام: انما المراة قلادة فانظر ما تتقلد.
    امام صادق علیه السلام فرمود: زن همانا گردنبندى است، نیک بنگر که چه گردنبندى را به گردنت آویزان مى‏کنى.
    وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۳۳

۱۷ وصلت نکردن با خانواده ناشایست
    عن النبى صلى الله علیه و آله و سلم قال: ایاکم و خضراء الدمن، قیل: یا رسول الله و ما خضراء الدمن؟ قال: المراة الحسناء فى منبت السوء.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: بپرهیزید از سبزه‏هایى که در مزبله مى‏روید. عرض شد: یا رسول الله! سبزه‏هایى که در مزبله مى‏روید چیست؟ حضرت صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: زن زیبایى که در خانواده پست و ناشایست ‏پرورش یافته باشد.
    من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۶، مکارم الاخلاق، ص ۲۰۵

۱۸ ازدواج با دوشیزگان
    قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم: تزوجوا الابکار فانهن اعذب افواها و ارتق ارحاما و اسرع تعلما و اثبت للمودة.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: با دختران باکره ازدواج کنید زیرا که دهان آنان شیرین و رحمشان مناسبتر است و زود چیزى را یاد مى‏گیرند و محبتشان پایدارتر است.
    بحار الانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۷

۱۹ رضایت داماد
    سئل عن الصادق علیه السلام: انى ارید ان اتزوج امراة و ان ابوى اراد غیرها. قال: تزوج التى هویت ودع التى هوى ابواک.

کسى از امام صادق علیه السلام سؤال کرد: من مى‏خواهم با زنى ازدواج کنم ولى پدر و مادرم مایلند با دیگرى ازدواج کنم. امام علیه السلام فرمود: با زنى که خودت مایل هستى ازدواج کن، و زنى را که پدر و مادرت [بدون رضایت تو] انتخاب کرده‏اند، رها کن.
    تهذیب، الاحکام، ج ۷، ص ۳۹۲

۲۰ سهولت ‏خواستگارى
    قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم: ان من یمن المراة تیسیر خطبتها.
    پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: از نشانه‏هاى برکت زن آن است که خواستگاریش بى تکلف و آسان انجام گیرد.

کنز العمال، ج ۱۶، ص ۳۲۲، ح ۴۴۷۲۱
    يَا رَبَّنَا سَلِّمْ لَنَا عَلِيّاً (مَهدیّاً) ----- سَلِّـمْ لَنَـا الْمُهَذَّبَ النَّقِيَّـــــا
    الْمُؤْمِنَ الْمُسْتَرْشِدَ الْمَرْضِيَّا
    ----- وَ اجْعَلْهُ هَادِي أُمَّةٍ مَهْدِيّـــاً
    لَا أَخْـطَلَ الرَّأْيِ وَ لَا غَبِيّـــــاً -----
    وَ احْفَظْهُ رَبِّي حِفْظَكَ النَّبِـيَّا
    فَـــإِنَّـــهُ كَانَ لَــهُ وَلِــيّــــــــاً
    ----- ثُــمَّ ارْتَضَـــاهُ بَعْـدَهُ وَصِـيّـــا

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    43

Re: ازدواج از دیدگاه قرآن و اهل بیت علیهم السلام

منبع مطلب فوق از سایت صدف حجاب است:
    http://sadafehejab.persianblog.ir/
    يَا رَبَّنَا سَلِّمْ لَنَا عَلِيّاً (مَهدیّاً) ----- سَلِّـمْ لَنَـا الْمُهَذَّبَ النَّقِيَّـــــا
    الْمُؤْمِنَ الْمُسْتَرْشِدَ الْمَرْضِيَّا
    ----- وَ اجْعَلْهُ هَادِي أُمَّةٍ مَهْدِيّـــاً
    لَا أَخْـطَلَ الرَّأْيِ وَ لَا غَبِيّـــــاً -----
    وَ احْفَظْهُ رَبِّي حِفْظَكَ النَّبِـيَّا
    فَـــإِنَّـــهُ كَانَ لَــهُ وَلِــيّــــــــاً
    ----- ثُــمَّ ارْتَضَـــاهُ بَعْـدَهُ وَصِـيّـــا

4. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    عن ابى الحسن الرضا (علیه السلام): من السنة التزویج باللیل، لان الله جعل اللیل سكنا، و النساء انماهن سكن. (1)

امام رضا (علیه السلام) فرمود: سنت اسلامى*در برنامه ازدواج آن است كه شبانه صورت گیرد، زیرا خداوند شب را مایه آرامش قرار داده و زنان نیز عامل آرامش مى*باشند.

فروع كافى، جلد 5، ص 366 - مستدرك الوسائل، جلد 2، ص 539 - وسائل الشیعه، جلد 14، ص 62

5. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    19
    1) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

وقتی كسی كه به خواستگاری می آید و اخلاق و دین اش مایه رضایت است به او زن دهید كه اگر چنین نكنید ، فتنه و فساد زمین را پر خواهد كرد

(نهج الفصاحه ، ح247)

2 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

بهترین ازدواجها ها آن است كه آسان تر انجام گیرد .

(نهج الفصاحه ، ح248

3 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد ، كه نزد خدای عز وجل محبوبتر و ارجمند تر از ازدواج باشد .

(بحار الانوار . ج103 0ص222)

4 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

ازدواج سنت من است پس هر كه از سنت من روی بر گرداند از من نیست .

(بحار الانوار . ج103 0ص220)

5 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

هر كه دوست دارد كه پاك و پاكیزه خدا را دیدار كند ، با همراه داشتن همسری به دیدارش رود

6 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

هر جوانی كه در دوره جوانی خود ازدواج كند ، شیطانش فریاد بر آورد كه : وای بر او دین خود را از گزند من حفظ كرد .

(كنز العمال . ح44441)

7 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

هر كه ازدواج كند نصف عبادت به او داده شده است .

8 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

دو ركعت نمازی كه ازدواج كرده می خواند ، برتر از هفتاد ركعت نمازی است كه فرد عزب می خواند .

(بحار الانوار . ج103 0ص219)

9 ) پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

زن بگیرید ؛ زیرا كه ازدواج كردن روزی شما را بیشتر می كند .

(بحار الانوار . ج103 0ص217)

6. 2 کاربر زیر بابت این پست از ذاکری، تشکر کرده اند:

mahdi11 (جمعه 14 تیر 92),Yaser.76 (جمعه 14 تیر 92)

7. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله وسلم )فرمود :

وقتی كسی كه به خواستگاری می آید و اخلاق و دین اش مایه رضایت است به او زن دهید كه اگر چنین نكنید ، فتنه و فساد زمین را پر خواهد كرد

(نهج الفصاحه ، ح247)

8. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله وسلم)فرمود :

بهترین ازدواجها ها آن است كه آسان تر انجام گیرد .

(نهج الفصاحه ، ح248)

9. Top | #8

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله وسلم) فرمود:

در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد ، كه نزد خدای عز وجل محبوبتر و ارجمند تر از ازدواج باشد .

(بحار الانوار . ج103 0ص222)

10. Top | #9

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله وسلم) فرمود:

ازدواج سنت من است پس هر كه از سنت من روی بر گرداند از من نیست .

11. Top | #10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله وسلم)فرمود :

هر كه دوست دارد كه پاك و پاكیزه خدا را دیدار كند ، با همراه داشتن همسری به دیدارش رود0

صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین