تأليف وتحقيق

سيّد عابد رضوی

فلسفه يونان شرح و تفسير بت پرستي بوده است
فلسفه يونان تفسير و تشريح دين يونان بوده به طوري كه در تمام آثار افلاطون و ارسطو اعتقاد به بتهاي كوه المپ و تفسير افعال آنها مشهود است، لذا افلاطون با اشاره به اين مطلب فلسفه را بزرگترين هديه خدايان كوه المپ مي¬داند (47 – تيمائوس) مثل و ايده هاي افلاطون نيز از خدايان ايده ال مستقر در كوه المپ اخذ گرديده¬اند، در رساله مهماني افلاطون وقتي سخن از عشق به همجنس به ميان مي-آيد اروس خداي عشق مورد ستايش قرار مي¬گيرد. در محفل شراب خوارى در كتاب قوانين او سخن از ستايش ديونيزوس خداي شراب و مستي است. وقتي سخن از جنگ است ذكر خداي جنگ به ميان مي¬آيد، نيايش و ستايش خدايان در تمام آثار افلاطون و ارسطو ديده مي شود و حتّي سقراط خود را فرستاده آپولون يكي از خدايان مي¬داند و مي گويد: با كشتن من دست به گناه نيالاييد و در برابر خدا مرتكب كفران نعمت نشويد چه اگر مرا از ميان برداريد به آساني نخواهيد توانست كسى را پيدا كنيد كه مانند من از جانب خدا به يارى شهر شما فرستاده شده باشد … مرا نيز خدا براي آن فرستاده است كه همواره شما را بجنبانم و برانگيزانم و سرزنش كنم. سقراط خود را از اعقاب دايدالوس يكي از خدايان هنر مي داند و مي گويد:
اين آثار نياي من دايدالوس است اگر من چنين مي¬گفتم ريشخندم مي¬كردى و مي¬گفتي به سبب خويشي من با دايدالوس سخنانم پابرجا نمي¬مانند.