PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دشمنی علی و حرامزادگی

hamid reza
چهارشنبه 26 تیر 92, 03:47 بعد از ظهر
علامه ی حلی رحمه الله فرموده است:

ابودُلف فرزندی داشت ، روزی یارانش در حضور او درباره ی دوستی و دشمنی علی علیه السلام سخن می گفتند ، یکی از آنان این روایت را از پیامبر (صلی الله علیه وآله) خواند که : « ای علی ، تو را دوست نمی دارد مگر مومن پرهیزگار ، و دشمن نمی دارد تو را مگر فرزند نامشروع یا ناپاکزاده».

فرزند ابودلف گفت : نظر شما در مورد پدرم چیست؟ آیا به خانواده ی وی خیانتی شده است؟ همه گفتند : نه، گفت : بدانید که به خدا سوگند ، من از همه ی مردم با علی بن ابی طالب دشمن ترم!

پدرش خواست بیرون رود دید یاران در بحث و مشاجره اند، گفت: به خدا سوگند این روایت درست است، به خدا سوگند فرزند من هم نامشروع است و هم ناپاکزاده!

من سه روز تب کردم و در منزل برادرم بستری بودم. روزی کنیزکی برای کاری بر من وارد شد، نفسم هوای او کرد، او سرباز زد و گفت: من در حال حیض هستم ، من به زور متوسل شدم و با او در آمیختم و او به این فرزند باردار شد. از این رو او هم نامشروع است و هم ناپاکزاده.

(بحارالانوار - 39/287 - به نقل از کشف الیقین علامه حلی)

hamid reza
چهارشنبه 26 تیر 92, 03:50 بعد از ظهر
در این وادی چه خوب سروده صاحب بن عبّاد شاعر قرن چهارم:

فإنّی رأیت مُحبّا له
فَثَمَّ الزکاة فَثَمَّ الفخار
وإنّی رأیت عدوّا له
ففی اصله نسبٌ مستعار
فلا تعذِلوه علی فِعلِه
فحیطانُ دار أبیه قصار

ترجمه:

«من دوست علی را که میبینم در او پاکی و افتخار میابم»

«و دشمن او را که میبینم در ریشه ی خانوادگی او نسبی مستعار میابم (مردی از غیر در او دخالت دارد)»

«پس او را بر کارش سرزنش نکنید ، زیرا دیوار خانه ی پدرش کوتاه بوده است»

(دیوان صاحب / 96)

hamid reza
چهارشنبه 26 تیر 92, 04:00 بعد از ظهر
منبع
http://tabarri.blogfa.com