PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شبهات آیه ولایت

hamid reza
پنجشنبه 29 فروردین 92, 09:41 قبل از ظهر
سلام دوستان میخواستم شبهات آیه ولایت و اگر شد جواب هاش هم جمع آوری کنم

hamid reza
پنجشنبه 29 فروردین 92, 09:46 قبل از ظهر
إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَوةَ وَ هُمْ رَاكِعُون

hamid reza
پنجشنبه 29 فروردین 92, 09:49 قبل از ظهر
1_ در این آیه ولی به معنی دوست است
پاسخ:
چون در اول آیه انما که از ادات حصر هست وجود دارد (وچون در ادامه آیه قرینه ای برای انما وجود ندارد انما به معنی این است وغیر از این نیست میباشد ) نمی تواند به معنی دوستی باشد زیرا معنی ان میشود ما نمیتوانیم به جز خدا و رسول و الذین آمنوا دوست نداشته باشیم در حالی که ما باید پدر و مادرمان حتی اگر مسلمان نباشند دو ست داشته باشیم پس در نتیجه نمی تواند به معنی دوست باشد

hamid reza
پنجشنبه 29 فروردین 92, 09:59 قبل از ظهر
دلیل دوم
وَ مَن يَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَلِبُون

که آیه ی بعد میباشد پیروزی حزب خدا را نشان می دهد وبا دوستی نمیتوان پیروز شد بلکه حزب خدا باید دارای رهبر و سرپرست باشد تا بتواند پیروز شود

hamid reza
پنجشنبه 29 فروردین 92, 10:16 قبل از ظهر
سوال
جرا در آیه
إِنَّمَا الْحَياةُ الدُّنْيا لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ إِنْ تُؤْمِنُوا وَ تَتَّقُوا يُؤْتِكُمْ أُجُورَكُمْ وَ لا يَسْئَلْكُمْ أَمْوالَكُمْ

انما به معنی حصر نیست

پاسخ

زیرا در این آیه زندگی دنیا قرینه ی انما است ولی در آیه ی ولایت قرینه ای برای انما نمیتوان پیدا کرد

hamid reza
پنجشنبه 29 فروردین 92, 10:24 قبل از ظهر
2_ صلاه به معنی دعا و رکوع به معنی خضوع میباشد

پاسخ

رکوع در معنی به معنی خم شدن به سمت زمین است و چون رکوع به معنی خم شدن به سمت زمین است صلاه نیز به معنی نماز است

hamid reza
پنجشنبه 29 فروردین 92, 10:26 قبل از ظهر
دلیل دوم

در تمام قرآن لفظ يُقِيمُونَ الصَّلَوةَ به منی بر پا داشتن نماز است

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:23 بعد از ظهر
یکی یکی شبهه میگم,جواب بدید...

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:24 بعد از ظهر
1-اگر امیرالمومنین در حال نماز زکات دادند,یعنی حواسشان نبوده سر نماز و حواسشان به دور و بر بوده

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:26 بعد از ظهر
2-چرا خداوند اشاره کردند به زکات دادن سر نماز؟؟؟خب میتوانستند ویژگی دیگری بگویند تا فقط مخصوص امیرالمومنین باشد

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:29 بعد از ظهر
3-از کجا معلوم که منظور از مسجد,کدامیک از مسجد های مدینه,کوفه یا...بوده؟؟؟؟

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:31 بعد از ظهر
خداوند در این آیه,زمان مضارع آورده!شاید قرار بوده در آینده کسی در حال نماز زکات دهد نه الان...

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:34 بعد از ظهر
شما میگویید در این آیه خداوند حصر آورده و منظور امیرالمومنین است.خب پس طبق حصر,بقیه امام ها زیر سوال میروندو...
از این آیه میفهمیم که فقط و فقط,منظور این 3 هستند.مگر شیعه 12 امام ندارد؟؟؟!
جواب کل سوال چیست؟!

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 06:36 بعد از ظهر
خداوند در این آیه,زمان مضارع آورده!شاید قرار بوده در آینده کسی در حال نماز زکات دهد نه الان...

یه کم برو عربی یاد بگیر خودت داری میگی مضارع پس چطور مال آینده است

دوستان الکی چیزی نگید

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:37 بعد از ظهر
انما از کجا معلوم حصر است؟؟؟؟در جاهای دیگر قرآن انما آمده اما به معانی دیگر

؟؟

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:39 بعد از ظهر
خداوند فرمودند:والذّینَ آمنوا.این جمع است و میتواند شامل همه شود.

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:40 بعد از ظهر

دوستان الکی چیزی نگید
خب مضارع باشه,پس عمر هم شامل آیه میشه

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 06:41 بعد از ظهر
انما از کجا معلوم حصر است؟؟؟؟در جاهای دیگر قرآن انما آمده اما به معانی دیگر

؟؟
جواب داده شده لطفا اول پست های گذشته روبخونیین بعد پست بزارید:x

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 06:42 بعد از ظهر
خداوند فرمودند:والذّینَ آمنوا.این جمع است و میتواند شامل همه شود.

اگر قرار باشد جمع به معنی جمع در این ایه استفاده شود
تمام مومنین هم ولی هم موالی میشوند ا

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 06:42 بعد از ظهر
1-اگر امیرالمومنین در حال نماز زکات دادند,یعنی حواسشان نبوده سر نماز و حواسشان به دور و بر بوده

این به معنی حواس پرتی نیست چون
1.یک روزی در پای امام علی (ع) تیری فرو رفته بود و در نماز از پای ایشان در اوردند وایشان اصلا متوج نشدند
2.حسنین موقع نماز خواندن پیامبر در سجده به پشت پیامبر مینشستند و پیامبر به این دلیل سجدشان را طول میدادند
3.روزی پیامبر در حال نماز بودند و وقتی میخواستند به سجده بروند عایشه پایش را دراز میکرد و مزاحمت ایجاد میکرد و پیامبر پای عایشه را نیشگون میگرفت!!
پس اصلا ربطی به حواس پرتی ندارد.

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:43 بعد از ظهر
میشه وصف مشیر و مقوم رو هم توضیح بدی؟؟؟

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 06:44 بعد از ظهر
اقای mohamad.sلطفا بحث تو بحث نکنید پس از اینکه سوالاتی که گذاشتی جواب داده شد اگر باز سوالی داشتید بپرسید نه که یه دفعه ای یه عالمه بپرسی البته لطفاااااااااا

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:44 بعد از ظهر
اینها تا به الان در مورد آیه انما ولیکم الله و....بود

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 06:46 بعد از ظهر
پس در باره ی چی بود

لطفا به تذکر ها توجه کنید

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:47 بعد از ظهر
اقای mohamad.sلطفا بحث تو بحث نکنید پس از اینکه سوالاتی که گذاشتی جواب داده شد اگر باز سوالی داشتید بپرسید نه که یه دفعه ای یه عالمه بپرسی البته لطفاااااااااا

آخه یادم میرفت!!!البته جواب دادن به اینا وقت میخواد ///میدونم
باشه

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:50 بعد از ظهر
پس در باره ی چی بود

لطفا به تذکر ها توجه کنید

مربوط به یا ایها الرسول و...نبود

کدام تذکر ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 06:50 بعد از ظهر
آخه یادم میرفت!!!البته جواب دادن به اینا وقت میخواد ///میدونم
باشه

ممنون که توجه کردید حالا هم اگه دوستان میخواهند حتی خود شما بیاید تا با هم شبهات رو جواب بدیم تا حق بودن شیعیان و مولایشان علی بن ابی طالب (صلوات الله علیهما ) باز هم اثبات بشود

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 06:53 بعد از ظهر

از کجا معلوم نبوده؟؟؟

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:55 بعد از ظهر
از کجا معلوم نبوده؟؟؟

من نمیدونم!!!دارم از شما سوال میپرسم...!

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 06:56 بعد از ظهر
2-چرا خداوند اشاره کردند به زکات دادن سر نماز؟؟؟خب میتوانستند ویژگی دیگری بگویند تا فقط مخصوص امیرالمومنین باشد

داری اجتهاد در مقابل نص میکنی
یعنی حرفی در مقابل خدا میزنی براش دلیل میاری پس حرفت باطله..

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 06:57 بعد از ظهر
داری اجتهاد در مقابل نص میکنی
یعنی حرفی در مقابل خدا میزنی براش دلیل میاری پس حرفت باطله..

من که نگفتم منظور مسجد های دیگه است!!دارم سوال میکنم از کجا معلوم....؟!

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 06:57 بعد از ظهر

میشه بگید کجای آیه اومده مسجد

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 06:58 بعد از ظهر

در زمان نزول آیه پیامبر به یکی از یاران گفتند بریم ببینیم که این شخص کیه و به مسجد رفتند یعنی مسجد پیامبر ..

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 07:00 بعد از ظهر
در زمان نزول آیه پیامبر به یکی از یاران گفتند بریم ببینیم که این شخص کیه و به مسجد رفتند یعنی مسجد پیامبر ..

دارید به جواب نزدیک میشید:-d....میشه بیشتر تر توضیح بدید؟؟!

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 07:01 بعد از ظهر
من که نگفتم منظور مسجد های دیگه است!!دارم سوال میکنم از کجا معلوم....؟!

اجتهاد در مقابل نص پاسخ سوال دومتون بود دقت کن..

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 07:03 بعد از ظهر
دارید به جواب نزدیک میشید:-d....میشه بیشتر تر توضیح بدید؟؟!

اقا چیزی که من دارم میگم از روی تاریخه
یعنی تو تاریخ اومده

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 07:04 بعد از ظهر
میشه گفت چون تمام حرف های پیامبر وحی است,پس پیامبر میدانستند منظور کدام است

mohammad.s
شنبه 31 فروردین 92, 07:05 بعد از ظهر
حالا......قبول داری که هرچی پیامبر میفرمودند,وحی بوده؟؟؟!

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 07:07 بعد از ظهر
میشه گفت چون تمام حرف های پیامبر وحی است,پس پیامبر میدانستند منظور کدام است

بله میشه چون پیامبر همه چیز رو میدونسته دیگه حالا سوال بعددددددددددددددددد

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 07:08 بعد از ظهر
بچه ها لطفا صب کنید ا از اولین شیه جواب ها رو بدیم للفا

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 07:09 بعد از ظهر
حالا......قبول داری که هرچی پیامبر میفرمودند,وحی بوده؟؟؟!

ایه قرانه قبول نداشته باشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دارم دیگه

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 07:11 بعد از ظهر

خود خدا تو آیه نگفته این کاری که این فرد انجام داده بَده

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 07:12 بعد از ظهر

به قول دوستمون اقای مقدم این اجتهاد به نص و شما نمیتونی بگب خدا چرا این کاره کرده

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 07:14 بعد از ظهر

طبق آیه قرآن تمام حرف های پیامبر وحی پس هرچی پیامبر گفته درسته
وپیامبر به همه چی علم داره و الکی نمیفرمایند کدام مسجد بوده

J.MOGHADAM
شنبه 31 فروردین 92, 07:14 بعد از ظهر
چاکرم راست میگه اقا حمیر رضا
سوال بعددددددددددددددددددددددد ددددددددددددددددددددددددد دد

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 07:17 بعد از ظهر

ااین حرف شما الکی
چون خودت داری میگی مضارع است پس ربطی به آینده نداره

بعد هم اون دومی ایاین کار و کرد آیه ای براش نازل نشد پس مصداق این ایه نمی شود

hamid reza
شنبه 31 فروردین 92, 07:22 بعد از ظهر
شما میگویید در این آیه خداوند حصر آورده و منظور امیرالمومنین است.خب پس طبق حصر,بقیه امام ها زیر سوال میروندو...
از این آیه میفهمیم که فقط و فقط,منظور این 3 هستند.مگر شیعه 12 امام ندارد؟؟؟!
جواب کل سوال چیست؟!

اگه شما قبول کنید که امیر المومنین ولی است نمیتوانید این سوال بپرسید

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:02 بعد از ظهر
داستان از چه قرار است؟

روز بیست و چهارم ذی الحجه در تاریخ اسلام، روزی بسیار مهم و سرنوشت ساز است، روزی است که بر اثر یک حادثه کوچک، ولی بسیار عظیم و دارای اهمیت، یکی از آیات الهی بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شد. در اثر نزول همین آیه، پیامبر صلی الله علیه و آله پرده از یک مسئله بسیار مهم برداشت و جریان خاتم بخشی علی علیه السلام را به اطلاع مردم رساند.
آیه ای که نازل شد، آیه ولایت بود و خبر مهم، اعلام ولایت و جانشینی امیرمؤمنان علیه السلام بود، که پیامبر صلی الله علیه و آله از سوی پروردگار، از این واقعیت خبر داد و پرده برداشت. خاتم بخشی امیرمؤمنان علیه السلام «انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الزکاة و هم راکعون»(1)؛ ولیّ شما تنها خدا و پیامبر اوست و کسانی که ایمان آورده اند ؛ همان کسانی که نماز را بر پا می دارند و در حال رکوع، زکات می دهند. از سدّی، مجاهد، حسن، اعمش، عتبة بن ابی حکیم، غالب بن عبد الله، قیس بن الربیع، عبایة بن الربعی، ابن عباس، ابوذر، عبید الله بن عمر بن علی بن ابی طالب، انس، عمار، عبد الله بن سلام و جابر بن عبد الله انصاری چنین روایت کرده اند که: روزی گدایی به مسجد پیامبر آمد و از مردم تقاضای کمک کرد، امّا هر چه درخواست کرد، کسی به او کمک نکرد. او که از کمک مردم مایوس گشته بود، رو به سوی آسمان کرد و اظهار داشت: خدایا! من به مسجد پیامبرت آمدم و از مردم تقاضای کمک کردم، امّا کسی به من کمک نکرد. امیرمؤمنان علیه السلام با دست خود به او اشاره نمود. او نیز به طرف علی علیه السلام رفته و انگشتر را از دست آن حضرت بیرون آورد و از مسجد خارج شد. این جا بود که آیه ولایت توسط جبرئیل بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شد. پیامبر صلی الله علیه و آله برای پیدا کردن مصداق واقعی آیه شریفه، با جمعی از یاران خود به مسجد آمد. آن ها گدایی را دیدند که از درب مسجد بیرون می آید. حضرت محمد صلی الله علیه و آله به او فرمود: آیا کسی چیزی به تو داد؟ گدا گفت: آری. آن حضرت پرسید: چه چیزی داد؟ فقیر گفت: این انگشتر را. آن حضرت فرمود: چه کسی این را به تو داد؟ گدا گفت: آن که در حال نماز است. و به امیرمؤمنان علیه السلام اشاره کرد. آن حضرت فرمود: در چه حالتی بود؟ گدا گفت: در حال رکوع. پیامبر صلی الله علیه و آله که می دید نشانه های آیه، به خوبی بر علیّ بن ابی طالب علیه السلام انطباق پیدا کرده است، بی درنگ تکبیر گفت و اهل مسجد به دنبال تکبیر پیامبر، تکبیر گفتند. حسان بن ثابت (شاعر معروف زمان پیامبر) که شاهد گفتار و خوشحالی پیامبر صلی الله علیه و آله بود، بلافاصله این صحنه را در چند بیت به نظم در آورد. ترجمه اشعار او چنین است: ای ابا الحسن! جان من و جان هر آن که دیر یا زود به هدایت و ایمان روی می آورد، به فدای تو باد! این تویی که در حال رکوع زکات خود را پرداختی. ای بهترین رکوع کننده! جان ها فدایت باد. خداوند در باره تو بهترین نوع ولایت را نازل کرد و آن را در کتاب آسمانی ثبت گردانید.(2)

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:03 بعد از ظهر
اگه شما قبول کنید که امیر المومنین ولی است نمیتوانید این سوال بپرسید

آره ولی خداوند فرموده والذین آمنوا

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:04 بعد از ظهر
ادامه::
خاتم بخشی علی علیه السلام به روایت جابر انصاری
جابر بن عبد الله انصاری می گوید: در محضر پیامبر صلی الله علیه و آله نشسته بودیم که مرد عربی با لباس های کهنه و با حالت پریشانی ـ که فقر و بیچارگی از میان دو چشمش کاملاً آشکار بود.ـ وارد شد. وقتی که نگاه مرد به پیامبر صلی الله علیه و آله افتاد، گفت: به سوی تو آمدم، در حالی که دخترکم سخت به گریه افتاده و مادر کودک از این حالت نگران کننده مات و حیران است. همچنین خواهر و دو دختر و مادر سالخورده ای را پشت سر گذارده ام؛ نزدیک است از فقر و بیچارگی، عقل خود را از دست بدهم. بدان که فقر و ذلت و پریشانی مرا فراگرفته است، به گونه ای که نه چیز تلخی نزد من یافت می شود و نه چیز شیرینی. هیچ منتهی و مقصودی نیست مگر به سوی تو. قرار بندگان به کجا خواهد بود، جز به سوی پیامبران. هنگامی که پیامبر سخن مرد عرب را شنید، به شدت گریست. سپس رو به یاران کرد و فرمود: ای گروه مسلمانان! خداوند پاداشی را به سوی شما فرستاده است. خداوند غرفه ها و منازلی را به عنوان پاداش قرار داده است همانند منزل حضرت ابراهیم خلیل الرحمان. پس چه کسی از شما با این فقیر مواسات می کند؟ کسی جواب پیامبر را نداد، امّا علی علیه السلام ـ که طبق عادت همیشگی خود در گوشه ای از مسجد مشغول نماز نافله بود.ـ بادست به مرد فقیر اشاره نمود تا به نزد او برود. مرد عرب همین که به نزد حضرت علی علیه السلام رفت، وی دست خود را دراز کرد تا انگشتر را از دستش بیرون آورد. او نیز چنین کرد و پس از درود فرستادن بر پیامبر، گفت: تویی آن مولایی که امید می رود از طرف خدا دین را در دنیا به پاداری... . در همان حال، جبرئیل برپیامبر صلی الله علیه و آله فرود آمد وگفت: سلام برتو ای محمد! خدای علیّ اعلی به تو سلام می رساند و می فرماید: این آیه را بخوان: «انما ولیکم الله و رسوله...»پیامبر صلی الله علیه و آله از جای برخاست و فرمود: ای گروه مسلمانان! امروز چه کسی از شما کار خوبی انجام داده است که خداوند او را ولیّ هر مؤمنی قرار داده است؟ گفتند: ای رسول خدا! کسی را جز عموزاده ات ـ علی ـ سراغ نداریم که کار خیری انجام داده باشد. این جا بود که پیامبر آیه ولایت را بر آن ها تلاوت کرد. باشنیدن این آیه، حاضران نیز بر آن مرد عرب انفاق کردند. او که از انفاق علی علیه السلام به شدت خوشحال به نظر می رسید، در حالی که از مسجد بیرون می رفت، زیر لب این اشعار را زمزمه می کرد: من بنده و غلام آن پنج تنی هستم که سوره آل طه و هل أتی درباره شان نازل گشت. پس به دقت بنگرید، تا خبر آن برای شما روشن گردد. همچنین سوره های طواسین و حوامیم و زمر در مقام و منزلتشان نازل شده است. من غلام و بنده آن ها و دشمن کسی هستم که به آن ها کفر بورزد.(3)

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:05 بعد از ظهر
چه زیبا.....!!!!!!!!!!!!
ادامه:
فخر و مباهات خدا به امیرمؤمنان علیه السلام
در چند مورد، خدای متعال نزد فرشتگان به امیرمؤمنان علیه السلام مباهات می کند. ابن شهر آشوب از کتاب ابوبکر شیرازی نقل کرده است: وقتی که سائل انگشتر را از دست علی علیه السلام بیرون آورد، برای آن حضرت دعا کرد و رفت. خداوند در برابر این اخلاص و ارادتی که علی علیه السلام نسبت به خدای خویش ابراز کرد، نزد فرشتگان به آن حضرت مباهات کرد و فرمود: «ملائکتی اما ترون عبدی جسده فی عبادتی و قلبه معلق عندی و هو یتصدق بماله طلبا لرضای اشهدکم انی رضیت عنه و عن خلفه یعنی ذریّته»؛(4) فرشتگانم! آیا به بنده ام نگاه نمی کنید که چگونه بدنش در عبادتم و قلبش در اختیار من می باشد و در همان حال، برای خشنودی من با مال خود انفاق می کند و صدقه می دهد؟ شما را شاهد می گیرم که من از او و فرزندانش راضی هستم. خاتم بخشی و پرسش ها: اینک با طرح چند پرسش پیرامون همین ماجرا، به تبیین برخی ابهامات می پردازیم. 1 ـ آیا آیه شریفه به فرد خاصی نظر دارد؟ آیا مراد از مؤمنین در آیه مبارکه، فرد خاصی است؟ پاسخ: فیض کاشانی می نویسد: بنابر اخبار بسیار زیادی که از عامه و خاصه نقل شده، آیه درباره علی علیه السلام نازل شده است. بنابر نقل «مجمع البیان»، همه مفسران بر این باورند که آیه درباره حضرت علی علیه السلام نازل شده است(5) 2 ـ آیا فقط حضرت علی علیه السلام مصداق آیه است؟ پاسخ: فیض می فرماید: بین امت اسلامی خلافی نیست که در آن روز، احدی در حال رکوع، زکات پرداخت نکرده بود؛ جز یک نفر(6) که همان علی بن ابی طالب علیه السلام است. 3 ـ آیا سنّی ها به خاتم بخشی اشاره کرده اند؟ پاسخ: گفته شد که همه مفسران برآنند که علی علیه السلام انگشتر خود را در حال نماز به گدا داد. از گفته ابن شهرآشوب برمی آید که همه مفسران، اعم از شیعه و سنی، بدان مسئله اشاره کرده اند. چنانچه فرمود: ثعلبی، ماوردی، قشیری، قزوینی، رازی، نیشابوری، فلکی و طبری در تفاسیر خود آن را ذکر کرده اند. همچنین ابن البیع در کتاب معرفة اصول الحدیث، سمعانی در فضایل الصحابه، سلمان بن احمد در معجم اوسط، ابو بکر بیهقی در مصنف، نظری در خصایص(7) و ده ها مفسّیر و محدّث دیگر در کتاب های خود به آن اشاره کرده اند. با این بیان، گفته امثال ابن تیمیه که مدعی شده اند: «علما اجماع دارند که روایت ساختگی است.» سست و بی پایه است و به فرموده علامه طباطبائی، ادعای ابن تیمیه یکی از ادعاهای عجیب است. (8) ================== ای ابا الحسن! جان من و جان هر آن که دیر یا زود به هدایت و ایمان روی می آورد، به فدای تو باد! این تویی که در حال رکوع زکات خود را پرداختی. ای بهترین رکوع کننده! جان ها فدایت باد. ================== 4 ـ انفاق امیرمؤمنان علیه السلام در چه حالی بود؟ پاسخ: آیه به صراحت بیان می کند که انفاق علی علیه السلام در حال رکوع بود: «سرپرست و ولی شما تنها خداست و پیامبر و آن ها که ایمان آورده اند، همان ها که نماز را برپا می دارند و در حال رکوع، زکات می دهند.»(9) تمام مفسران و راویان نیز اتفاق نظر دارند که این انفاق در وقتی صورت گرفت که علی علیه السلام در حال رکوع بود. 5 ـ این انفاق در چه نمازی صورت گرفت؟ پاسخ: برخی از ابوذر نقل کرده اند که جریان خاتم بخشی در نماز ظهر واقع شده بود.(10) نظر برخی این است که وقوع این ماجرا در نافله ظهر بود.(11) 6 ـ آیا در آن زمان، پیامبر در مسجد حضور داشت؟ برخی بر آنند که پیامبر در زمان انفاق، در مسجد نبود. استدلال آنان این است: هنگامی که عده ای همراه عبد الله بن سلام به حضور پیامبر رسیدند و از دوری منزل خود به مسجد شکوه کردند، آیه ولایت بر پیامبر نازل گردید.(12) امام محمد باقر علیه السلام فرمود: گروهی از یهودیان، از جمله عبد الله بن سلام، اسید بن ثعلبه، بنیامین، سلام و ابن صوریا مسلمان شدند و خدمت پیامبر آمدند و عرضه داشتند: ای رسول خدا! حضرت موسی، یوشع بن نون را وصی خود قرار داد. پس وصی و جانشین شما کیست؟ در این هنگام، این آیه نازل شد. پیامبر فرمود: برخیزید. همه از جای برخاسته، به همراه پیامبر به مسجد رفتند و سائلی را دیدند که از درب مسجد در حال خارج شدن بود. پیامبر به وی فرمود: ای سائل! کسی چیزی به تو نداد؟ گفت: این انگشتر را به من داد. آن حضرت فرمود: چه کسی این را به تو داد؟ گفت: آن مردی که در حال نماز است. آن حضرت فرمود: در چه حالتی بود؟ گفت: در حال رکوع. این جا بود که پیامبر تکبیر گفت. مسلمانان حاضر در مسجد نیز با شنیدن تکبیر پیامبر، تکبیر گفتند. در این هنگام ، پیامبر فرمود: بدانید که پس از من، علی بن الی طالب علیه السلام ولی شما است. آنان نیز در پاسخ پیامبر گفتند: ما نیز خدا را به عنوان پروردگار، اسلام را به عنوان دین، محمد صلی الله علیه و آله را به پیامبری و علی را به ولایت و جانشینی پیامبر قبول کردیم.(13)

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:07 بعد از ظهر
ادامه:

ـ بهای انگشتر! علامه طریحی می نویسد: امام صادق روایت فرمود: وزن حلقه انگشتری که علی علیه السلام به سائل انفاق کرد، چهار مثقال بود و وزن نگین که یاقوتی سرخ بود، پنج مثقال بود و بهای آن با مالیات شام برابری می کرد. خراج شام برابر بود با ششصد بار شتر نقره و چهار بار شتر طلا.(17) مگر ممکن است که چنین انگشتر با قیمتی در آن زمان پیدا شود؟ حضرت علی علیه السلام انگشتر را از کجا به دست آورده بود؟ آیا چنین انگشتر با قیمتی با زهد و بی رغبتی آن حضرت نسبت به دنیا تنافی ندارد؟ پاسخ: اولاً: بسیاری بر این عقیده هستند که انگشتری که آن حضرت صدقه داد، انگشتری معمولی بود. ثانیا: انگشتر جزو وسایل شخصیِ طرار بن حران بود که در جنگ به دست علی بن ابی طالب علیه السلام کشته شد. امیرمؤمنان انگشتر را از دست او بیرون آورد و همراه غنایمی که از آن جنگ به دست آورده بود، به محضر رسول الله صلی الله علیه و آله برد و پیامبر به عنوان تقدیر و ارج نهادن به عمل خالصانه اش، انگشتر را به او هدیه کرد.(18) خداوند نیز برای آزمایش علی علیه السلام ونشان دادن روش زاهدانه او که حاضر است گرانبهاترین چیز را در راه خدا بدهد، سائلی را به مسجد فرستاد و با یک زمینه سازی، آن حضرت را به عنوان رهبر و جانشین پس از پیامبر به جامعه اسلامی معرفی کرد. 8 ـ آیا این گونه انفاق با حالات عرفانی علی علیه السلام منافات ندارد؟ حضرت علی علیه السلام هنگام نماز، غرق در عبادت بود و هیچ توجهی به غیر از خدا نداشت. تیری در جنگ صفین در پای حضرت علی علیه السلام فرو رفت و به دستور امام حسن علیه السلام ، تیر را در زمانی که حضرت علی علیه السلام در حال عبادت و خلوت با خدا بود، از پای وی بیرون آوردند.(19) پاسخ: اولاً: نماز و عبادت علی علیه السلام و هم انفاق و تصدّق او برای خدا بود. چه مانعی دارد که علی علیه السلام غرق نماز باشد و صدای سائل به گوشش برسد و برای رضای خدا، در وسط نماز انفاق کند. علاوه بر آن، خداوند مقدّر کرده بود که چنین اتفاقی رخ دهد، تا آیه ولایت نازل شود و جانشینی حضرت علی علیه السلام به خلافت، به گوش همه مردم برسد. ثانیا: حالات عرفانی معصومین علیهم السلام با هم فرق می کند. آن ها در نماز همیشه یک سان نبوده اند. گاهی معصومین علیهم السلام چنان غرق در عبادت بودند که اصلاً توجهی به این عالم نداشتند، همانند برخی حالات امیرمؤمنان علیه السلام و امام سجاد علیه السلام و گاهی هم با حفظ حضور قلب، به عالم ماده نیز توجه داشته اند. روزی پیامبر صلی الله علیه و آله نماز جماعت را زودتر از سایر روزها به پایان رساند. برخی علت این کار را جویا شدند. آن حضرت فرمود: آیا گریه کودک را نشنیدید؟ من نماز را زودتر از روزهای دیگر به پایان رساندم تا (مادر) بچه اش را ساکت کند.(20) 9 ـ واکنش یاران در برابر جانشینی علی علیه السلام ؟ عکس العمل یاران پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در برابر جانشینی حضرت علی علیه السلام متفاوت بود. برخی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله اظهار خوشحالی کردند و رضایت کامل خودشان از این جانشینی را اعلام داشتند.(21) عمر گفت: به خدا قسم! من چهل انگشتر را در حال رکوع صدقه دادم، تا چیزی که درباره علی علیه السلام نازل شد، درباره من هم نازل شود، امّا چیزی نیامد.(22)

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:07 بعد از ظهر
پی نوشتها:

1 ـ سوره مائده، آیه 55. 2 ـ مجمع البیان، ج 3، ص 325 و تفسیر المیزان، ج 6، ص 23. مرحوم شیخ عباس قمی در سفینة البحار، ج 1، ص 378، اشعار دیگری از حسان در این باره نقل کرده است.
3 ـ الدر الثمین، ص 20. 4 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 4. 5 و 6 ـ تفسیر صافی، ج 1، ص 451. 7 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 3.
8 ـ تفسیر المیزان، ج 6، ص 25.
9 ـ سوره مائده، آیه 55.
10 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 4.
11 ـ همان.
12 ـ همان. سفینة البحار، ج 1، ص 378.
13 ـ تفسیر نور الثقلین، ج 1، ص 647 و الدرالثمین، ص 17 .
14 ـ سوره طه، آیه 25.
15 ـ سوره قصص، آیه 35.
16 ـ سوره مائده، آیه 55.
17 و 18 ـ مجمع البحرین، ص 92.
19 ـ منتهی الامال، ج 1، ص 150.
20 ـ بحار الانوار، ج 88، ص 93.
21 ـ در روایتی آمده است که عبد الله بن سلام گفت: یا رسول الله! من دیدم که علی(ع) انگشتر خود را در حال رکوع به فقیر داد، پس ما از او تبعیت می کنیم. (مجمع البیان، ص 3، ص 325.)
22 ـ طیبات، ص 12.
23 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص4.
24 ـ مجمع البیان، ج 3، ص 327.

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:29 بعد از ظهر

دوستان الکی چیزی نگید

سلام
من در کمک به شبهات محمد بگم که:

در زبان عربی فعل مضارع استمرار در آینده را می رساند یعنی اینکه این آیه شامل کسانیکه در آینده این کار رو انجام می دهند می شود.

پس سوال اینجا بوجود می آید که آیه فقط منحصر در زمان نیست

در ضمن قبول داریم که قرآن برای همه زمان ها است و اگر قرآن فقط برای زمان پیامبر بوده باشد الآن دیگر بدرد نمی خورد

بنابراین این آیه باید در هر زمان مصداق داشته باشد.

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:34 بعد از ظهر
سلام
من در کمک به شبهات محمد بگم که:

در زبان عربی فعل مضارع استمرار در آینده را می رساند یعنی اینکه این آیه شامل کسانیکه در آینده این کار رو انجام می دهند می شود.

پس سوال اینجا بوجود می آید که آیه فقط منحصر در زمان نیست

در ضمن قبول داریم که قرآن برای همه زمان ها است و اگر قرآن فقط برای زمان پیامبر بوده باشد الآن دیگر بدرد نمی خورد

بنابراین این آیه باید در هر زمان مصداق داشته باشد.

با تشکر از دوست عزیز!!!
میدونستما!میخواستم ببینم شما چی میگید...........///!!
/
//

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:37 بعد از ظهر
اگر قرار باشد جمع به معنی جمع در این ایه استفاده شود
تمام مومنین هم ولی هم موالی میشوند ا

اتفاقا این حرف شبه را تقویت می کنه که اگر ولی به معنای سرپرست باشد اونوقت همه باید سرپرست همدیگر باشند

پس قطعا به معنای دوست است!!!!!!!

اگر با توجه به آیه و من یتول الله .... بخواهید جواب بدهید که چون حزب خدا غالب هست پس به معنای دوست نیست

اینجا ریشه یتول اصلا ولی نیست می تونید برید از توی لغت نامه پیدا کنید پس اصلا ربطی به ولی به معنای دوستی و یا سرپرستی نداره

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:37 بعد از ظهر
نبود شبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آقایون کجان که جواب بدن؟!!!

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:41 بعد از ظهر
چرا خداوند فرمود انگشتر؟؟؟چرا چیز دیگه نه....؟؟!

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:42 بعد از ظهر
بله میشه چون پیامبر همه چیز رو میدونسته دیگه حالا سوال بعددددددددددددددددد

خب چرا بقیه حرفاشون تو قرآن نیومده؟؟؟؟!
اگه میگید وحی است؟؟

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 07:15 بعد از ظهر
چرا خداوند فرمود انگشتر؟؟؟چرا چیز دیگه نه....؟؟!

آقا محمد لطفا بحث رو متمرکز کن روی یک سوال فقط دارید سوال های پراکنده مطرح می کنید.این سوال شما مثل سوال قبلیتون که گفته بودید چرا

خدا به امیر المومنین(ص) اینطور اشاره کرده می تونسته طوره دیگه ای اشاره کنه هست که جواب منطقی هم داده شد

حالا اینکه انگشتر بوده مشکلش چیه؟(سوال علمی تر مطرح کنید)

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 07:27 بعد از ظهر
خب چرا بقیه حرفاشون تو قرآن نیومده؟؟؟؟!
اگه میگید وحی است؟؟

اگه همه چیز و همه چی در قران میخواست بیاد که 100000جلد میشد قران
بعدشم دو جور وحی داریم یکی وحی قران یکی غیر قران

ahmadreza
دوشنبه 02 اردیبهشت 92, 07:01 بعد از ظهر

چرا یک جور وحی میشه قرآن یک جور دیگر میشه وحی غیر قرآن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mohammad.s
سه شنبه 03 اردیبهشت 92, 11:58 قبل از ظهر
خب 1000جلد بشه چه اشکالی داره!!!!؟؟؟؟؟؟
مگه بحار و اصول کافی و...چند جلد نیست؟!!!!!!!
/
//

J.MOGHADAM
سه شنبه 03 اردیبهشت 92, 01:59 بعد از ظهر
شما کل زندگیت نمیتونی همین قرانه یه جلدی رو عمل کنی.. میتونستیم معصوم میشدیم.!
شما 1000جلد قران تقریبا 1000صفحه ای رو حتی وقت خوندنشو تو کل زندگیت نداری..

ehsan_8665
سه شنبه 03 اردیبهشت 92, 04:39 بعد از ظهر
آقا لطفا بحث تو بحث نیارید
بذارید منظم و شمرده شمرده بره جلو

J.MOGHADAM
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 09:23 بعد از ظهر
چرا یک جور وحی میشه قرآن یک جور دیگر میشه وحی غیر قرآن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یعنی چی؟؟
چرا نداره اینجوریه دیگه..
برو از خدا بپرس!

ehsan_8665
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 10:49 بعد از ظهر
اتفاقا این حرف شبه را تقویت می کنه که اگر ولی به معنای سرپرست باشد اونوقت همه باید سرپرست همدیگر باشند

پس قطعا به معنای دوست است!!!!!!!

اگر با توجه به آیه و من یتول الله .... بخواهید جواب بدهید که چون حزب خدا غالب هست پس به معنای دوست نیست

اینجا ریشه یتول اصلا ولی نیست می تونید برید از توی لغت نامه پیدا کنید پس اصلا ربطی به ولی به معنای دوستی و یا سرپرستی نداره
میشه لطفا جواب رو خودتون بگید آقا mostafahem

حامد
پنجشنبه 05 اردیبهشت 92, 04:36 بعد از ظهر
آقا مگه ایه ولایت شبهه داره

J.MOGHADAM
جمعه 06 اردیبهشت 92, 10:46 بعد از ظهر
اقا شبهه ی دیگه نبووووووووووووود؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟
شیعیان دست کف هوراااااااااا!!!!!!!:lol:

ehsan_8665
جمعه 06 اردیبهشت 92, 11:40 بعد از ظهر
من فکر کردم بحث میخواد مفصل داخل سایت مکتوب بشه