PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوره تحريم و عايشه و حفصه

حامد
یکشنبه 20 فروردین 91, 10:11 قبل از ظهر
زمخشري از بزرگان اهل سنت* در «كشّاف*» آورده* است*:

‎ إن* تَتُوبَآ ] إِلَي* اللَهِ [ خِطابٌ لِحَفْصَةَ وَ عآئِشَةَ عَلَي* طَريقَةِ الاِ لْتِفاتِ، لِيَكونَ أبْلَغَ في* مُعاتَبَتِهِما. وَ عَنِ ابْنِ عَبّاسٍ: لَمْ أزَلْ حَريصًا عَلَي* أنْ أسْأَلَ عُمَرَ عَنْهُما. حَتَّي* حَجَّ وَ حَجَجْتُ مَعَهُ. فَلَمّا كانَ بِبَعْضِ الطَّريقِ عَدَلَ وَ عَدَلْتُ مَعَهُ بِالاء داوَةِ، فَسَكِبْتُ الْمآءَ عَلَي* يَدِهِ فَتَوَضَّأَ؛ فَقُلْتُ: مَنْ هُما؟ فَقالَ: عَجَبًا يَابْنَ عَبّاسٍ! كَأنَّهُ كَرِهَ ما سَأَلْتُهُ عَنْهُ.ثُمَّ قالَ: هُما حَفْصَةُ وَ عائِشَةُ. [1]

«زمخشري* ميگويد: آيۀ مباركۀ قرآن* إِن* تَتُوبَآ إِلَي* اللَهِ خطاب* به* حفصه* دختر عمر و عائشه* دختر أبي*بكر است*، بر طريق* التفات* و برگردانيدن* وجهۀ سخن* از غيبت* به* تكلّم*؛ براي* آنكه* در معاتبه* و سرزنش* آنان* به* نحو بليغ* بلكه* به* نحو ابلغ* دلالت* كند.و از ابن* عبّاس* مروي* است* كه* او مي*گفت*: من* پيوسته* بر اين* حريص* بودم* و اصرار داشتم* كه* از خود عمر سؤال* كنم* كه* مخاطَب* در خطاب* إِن* تَتُوبَآ إِلَي* اللَهِ چه* كسانند؟ و اين* دو زن* كيانند؟تا آنكه* موسم* حجّ بيت* الله* الحرام* پيش* آمد و عمر آمادۀ حجّ شد و حركت* كرد. من* نيز رهسپار حجّ شدم*. در ميان* راه* عمر براي* قضاء حاجت* از جادّه* كناره* گرفت*، و من* نيز آفتابه* برداشته* و از جادّه* كنار رفتم*.عمر مشغول* وضو گرفتن* شد و من* موقع* را مغتنم* شمرده* و آب* وضو به* روي* دست* او ميريختم*؛ و در اين* حال* پرسيدم*: مراد از اين* دو زن* كه* مخاطب* اين* آيه* هستند كيستند؟عمر گفت*: عجبا اي* ابن* عبّاس*! و مثل* اينكه* اين* سؤال* من* بر او سنگين* بود و ناگوار.و پس* از آن* گفت*: اين* دو زن* حفصه* و عائشه* هستند.»

پي نوشت:

[1] ـ تفسير «كشّاف*» جلد دوّم* از طبع* كلكتّه* در سنۀ 1276 هجريّه* كه* قديمي*ترين* طبع* «كشّاف*» است* (در مطبعۀ ليسي*) ص* 1501؛ و در اوّلين* طبع* از مطبعۀ شرفيّه* (در 1307 هجريّه*) ص* 471؛ و از طبع* دار الكتاب* العربيّـ بيروت* لبنان* (طبع* سنۀ 1366 هجريّه*) ج* 4، ص* 566؛ و در ذيلش* ابن* حَجر عَسقلاني* در كتاب* «الكافي* الشّاف* في* تخريج* أحاديث* كشّاف*» گفته* است*: اين* حديث* متّفقٌ عليه* است*.

به نقل از :
http://www.sonnat.net/article.asp?id=464&cat=81