PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تهمت زنا به ماریه

حامد
یکشنبه 20 فروردین 91, 10:04 قبل از ظهر
عایشه می گوید: نسبت به هیچ زنی به اندازه ماریه رشک و حسادتم تحریک نشده است. ماریه بسیار زیبا بود و موئی مجعد و پیچیده داشت و سخت مورد علاقه و مهر رسول خدا بود.پیغمبر خدا ابتدا ماریه را در خانه حارثه فرزند نعمان جای داد و چون ما از نزدیک علاقه و محبت رسول خدا را نسبت به او حس می کردیم بنای بدرفتاری و مخالفت با ماریه را گذاشتیم و آنقدر کوشیدیم تا سرانجام ماریه از دست ما به تنگ آمد و شکایت به رسول خدا برد. پیغمبر هم او را به عالیه تغییر مکان داد و همانجا به نزدش می رفت و این بر ما خیلی گران می آمد. بخصوص آتش ناراحتی و رشک و حسادت ما وقتی اوج گرفت که خدا به ماریه پسری داد در حالیکه ما را از داشتن فرزندی محروم ساخته بود. (1)

همچنین روزى پيغمبر - صلّى اللّه عليه وآله - ابراهيم ، فرزند خردسالش را در بغل گرفت و نزد عايشه آمد و فرمود: عايشه ! ببين اين بچه شبيه من است !عايشه گويد: من از روى حسد گفتم : نه. تصادفاً اینطور نیست, هیچ شباهتی هم به تو ندارد !ایشان فرمودند: آیا شباهت سفیدی, و بدن او را با من نمی بینی ؟عایشه گفت: البته, به هر کس که شیر گوسفند بدهند سفید و فربه می شود !(2)

منظور عايشه تهمت زنا و فحشا زدن به مادر او ماريه، هووى خود بود، چون خود وى مى گويد: حالتى كه در اين هنگام به هر زنى دست مى دهد،بر من عارض شد!ولى خداوند، ابراهيم و مادرش ماريه را به دست اميرالمؤ منين على - عليه السّلام - از اين اتهام تبرئه كرد.

پي نوشت:

(1) طبقات ابن سعد 8/212 – اصابه ابن حجر قسمت زندگانی ماریه

(2) حاكم نيشابورى داستان آن را در حديث صحيح مستدرك و ذهبى در تلخيص به نقل از خود عايشه آورده اند. به جلد چهارم مستدرك و تلخيص آن ، صفحه 39 مراجعه نمائيد و تعجب كنيد! همچنین این روایت با کمی اختلاف در مدارک ذیل آمده است: صحيح مسلم ج 8 / 119 ط مشكول، الاستيعاب هامش الاصابة ج 4 / 411 و 412 الاصابة ج 3 / 334، السيرة الحلبية ج 3 / 309 و 312، الكامل في التاريخ ج 2 / 212 أسد الغابة ج 5 / 542 و 544 وج 4 / 268، الطبقات لابن سعد ج 1 / 137 وج 8 / 214 مجمع الزوائد ج 9 / 161، الدر المنثور ج 6 / 240، البداية والنهاية ج 3 / 305، تاريخ اليعقوبي ج 2 / 87 ط دار صادر، حديث الافك ص 242 - 246. ومن طريق الشيعة: تفسير القمى ج 2 / 99 و 318، تفسير البرهان ج 3 / 126 وج 4 / 205، تفسير نور الثقلين ج 3 / 581، تفسير الميزان ج 15 / 103.

J.MOGHADAM
دوشنبه 27 آذر 91, 01:04 بعد از ظهر
پسر ماریه کی بوده؟