PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جایگاه روز جمعه در روایات

farid
یکشنبه 15 خرداد 90, 09:59 بعد از ظهر
روز جمعه در اسلام جایگاه بسیار بلند و حرمت خاصی دارد و روایات کثیری در فضیلت و آداب و اعمال آن وارد شده است در روز جمعه نماز پرشکوه و باعظمت جمعه در مسجد جامع هر شهر برگزار می گردد و هر هفته خون تازه ای بر پیکر نیمه جان اجتماع میریزد از لابلای روایات، فضائل و خصوصیات زیادی برای روز جمعه بدست می آید که به بعضی از آنها اشاره میشود.
1- امام صادق علیه السلام میفرماید هر کس بین ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه از دنیا برود خداوند متعال او را از فشار قبر دور میدارد.
2- رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود روز جمعه سید و آقای روزهاست . . . درآن روز ساعتی است که هیچکس سئوال نمیکند مگر آنکه خداوند آنرا اجابت میفرماید تا وقیتکه سؤال و خواسته اش از حرام نباشد. . .
3- امام صادق علیه السلام فرمود. . . و جمعه برای نظافت کردن و پاکیزگی است و آن عید مسلمانهاست . . . قائم ما علیه السلام در روز جمعه قیام می کند و. . . هیچ عملی در روز جمعه با فضلیتر از صلوات بر محمد و آل محمد نیست.
4- امام باقر علیه السلام فرمود شب جمعه شب نورانی و روز جمعه روز درخشنده ای است و آزاد شدگان از آتش جهنم در روز جمعه بیشتر از هر روز دیگر است.
5- امام باقر و امام صادق علیهماالسلام فرمودند شب جمعه که میشود خداوند ملائکه ای را امر میکند که از اول شب تا آخر آن ندا کند و شبهای دیگر فقط در ثلث آخر شب ندا میکنند - که آیا سائلی هست که به او عطا کنم؟ آیا توبه کننده ای هست تا توبه اش را بپذیرم؟ آیا استغفار کننده ای هست که او را ببخشم؟ ای طالب خیر روی آور و ای طالب شر دست بردار.

farid
یکشنبه 15 خرداد 90, 10:01 بعد از ظهر
6- حضرت امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: خداوند انبیاء و اوصیاء را در روز جمعه آفرید و در آنروز از آنها پیمان گرفت. . .
7- امام صادق علیه السلام فرمود دوری کنید از گناهان در شب جمعه که در آن شب گناهان و طاعات دو چندان است . . .
8- امام باقر علیه السلام فرمودند بهشتیان و جهنمیان آمدن روز جمعه را در بهشت یا جهنم میشناسند زیرا در روز جمعه نعمت بهشتیان افزوده میگردد و آتش زبانه، جهنمیان را احاطه میکند.
از مجموعه احادیث روشن میشود که روز جمعه دارای جایگاهی عظیم و مبارک است و باید آنرا محترم و غنیمت شمرد و لذا رسول خدا صلی الله وعلیه وآله وسلم فرمود برای اهل خودتان در هر جمعه هدیه ای از میوه ها و گوشت بدهید تا آنها به آمدن روز جمعه خوشحال شوند. و ائمه اطهار علیهم السلام هم در هر روز جمعه مسرورند زیرا به آنها علم تازه ای میرسد.

mahdi11
شنبه 04 مرداد 93, 03:45 قبل از ظهر
امام باقر عليه السلام.

«الخير و الشرّ يضاعف يوم الجمعه» (مستدرک الوسائل ج 1 ص 417)؛ روز جمعه نيکي و بدي دو برابر مي*شود.

mahdi11
شنبه 04 مرداد 93, 03:45 قبل از ظهر
امام باقرعلیه السلام فرمودند

ما طلعت الشّمس به يوم الفضل من يوم الجمعة (بحار الانوار ج 89 ص 413)؛ خورشيد در هيچ روزي بهتر از روز جمعه طلوع نکرده است.

mahdi11
شنبه 04 مرداد 93, 03:46 قبل از ظهر

اذا اردت ان تنصدق به شيء قبل الجمعه به يوم فاخره الي يوم الجمعة » (عدة الداعي ص 92)؛ هر گاه خواستي پيش از روز جمعه صدقه دهي آن را براي روز جمعه به تأخير افکن.

mahdi11
شنبه 04 مرداد 93, 03:47 قبل از ظهر

و لا تدع الغسل يوم اجمعة، فانه من السنة، وليکن غسلک قبل الزوال «دعائم الاسلام ج 1 ص 181»؛ غسل روز جمعه را فراموش مکن که سنت است، و بايد که پيش از زوال غسل کني.

mahdi11
شنبه 04 مرداد 93, 03:48 قبل از ظهر
امام صادق عليه السلام فرمودند

غسل يوم الجمعه سنة واجبة علي الرجال و النّساء في السّفر و الحضر (المحاسن ص 60)؛ غسل روز جمعه بر مردان و زنان در سفر و حضر، سنّتي واجب است

mahdi11
شنبه 04 مرداد 93, 03:49 قبل از ظهر
امام صادق عليه السلام فرمودند

انّ الله اختار من کل شيء شيئا فاختار (واختار ن خ) من الايّام يوم الجمعة (روضة المتقين ج 2 ص 588)؛ خداوند از هر پديده*اي چيزي را بر گزيده و از روزها روز جمعه را انتخاب کرده است