PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روزی

hamed
شنبه 27 فروردین 90, 08:16 بعد از ظهر
با سلام
روایات متعددی در زمینه روزی داریم از جمله روایت زیر:
روزی ضمانت شده تو را از کارهای واجب بازندارد. امام حسن عسگری علیه السلام بحارالانوار ج 75 ص 35

این روایات اینطور نشان میدهد که روزی کاملا بی اختیار است. یعنی اگر بیشتر بدویم بیشتر در نمی آوریم و طبق روایات کار هایی مثل صله رحم و دعا و نیکی به پدر و مارد راه های افزایش روزی است نه تلاش و کار بیشتر! در صورتی که به وفور افرادی رو می بینیم که به خاطر اینکه نشسته اند و کار نمی کنند به نان شب محتاجند و برعکس افرادی که کلی کار می کنند و خوب درس می خوانند بیشتر پول در میارن شاید بشه گفت همیشه اینطوری نیست! چون مثال نقض هم داره ولی روایات اینطور نشان می دهند که اصلا ربطی نداره به کارو تلاش! اگر من اشتباه می کنم روایتی برای رد حرفام بیارید و اگر درست فهمیدم دلیل بیاورید که پس آنچه که عملا می بینیم چیست؟

hamed
شنبه 27 فروردین 90, 09:58 بعد از ظهر
البته نتیجه ای که گفتم از همین یک روایت نتیجه نمیشه ها! یه تعدادی دیگه روایت هم هست من حضور ذهن نداشتم ولی کلی داریم روایت در این زمینه، ولی ازونجا که مطالعاتم بسیار پراکنده و ناقص است خواستم کسی روایت راهگشایی هم داره بگه استفاده کنیم.

mohhammad$adeq
چهارشنبه 31 فروردین 90, 06:21 بعد از ظهر
سلام
شما که استادی و ما داریم درس پس میدیم ولی به جهت تیمن به اخبار عرض میکنم که
در هر موضوعی اگه به حدیث به نیت قول رسول الله صلی الله علیه واله عمل کنی ماجوری
ولی در این موضوع در کافی شریف و من لایحضره الفقیه روایاتی از حضرت (ص) اومده مبنی بر اینکه اگه کسی تو خونش بشینه آیا از آسمونم چیزی رو سرش میباره(شاید از جهت تشبیه باشه )یا اون آیه که میفرماید ..خدا روزی آنان را بر عهده گرفته به این تفسیر میشه که شما باید بخش مربوط به خودتو انجام بدی (به تعبیر من تو بیای در خونه نذریتو بگیری)بعد انتظار داشته باشی
یا طبق فرمایش حضرت ص وقتی رفتی سر کار و بساطت پهن کردی بخش خودت ادا کردی بعدش باید بالله توکل کنی
اگه اینجوری بود دیگه چه جوری الدنیا مزرعه الاخره بود
اون روایاتی که میفرمایند تلاش زیادی نکن میتونیم اینجو تفسیر کنیم که وقتی به حد معمول دنبال روزیت رفتی دیگه توکل به الله کن.موید این روایت امیرالمومنین است (لا تجاهد الرزق طلب المجاهد)مثه جنگجو و مجاهد (از جهه سختی)دنباله روزی نباش.

ولی بازم دم کسی گرم که روایت میخونه و براش سوال ایجاد میشه .)چرا که رسول الله صلی الله علیه واله میفرمایند رحم الله عبدا احیا امرنا(الله رحمت کند بنده ای که امر ما را احیا میکند
آیا احیا امر این عزیزان جز با خواندن نصایح و دستوراتشان و ***عمل به آنهاست؟
البته وقتی عرض میکنم عمل کنیم منظورم روایات محکم است
ولی روایت متشابه را ایمان میآوریم اما عمل نمیکنیم (طبق امر رسول الله صلی الله علیه واله)
ان شا الله در انتقال این احادیث موفق بوده باشم

حمید
جمعه 20 خرداد 90, 02:11 قبل از ظهر
سلام
به جز رویات زیر پیشنهاد می کنم بری روایات باب زیر رو بخونی خیلی خیلی مبتلابه ایم.

من لا يحضره الفقيه ج‏3 192 باب التجارة و آدابها و فضلها و فقهها ..... ص : 191
3717 قَالَ الصَّادِقُ ع‏
التِّجَارَةُ تَزِيدُ فِي الْعَقْلِ‏
من لا يحضره الفقيه، ج‏3، ص: 192
3718 وَ قَالَ الصَّادِقُ ع‏
تَرْكُ التِّجَارَةِ مَذْهَبَةٌ لِلْعَقْلِ‏
3719 وَ رُوِيَ عَنِ الْمُعَلَّى بْنِ خُنَيْسٍ أَنَّهُ قَالَ‏
رَآنِي أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع وَ قَدْ تَأَخَّرْتُ عَنِ السُّوقِ فَقَالَ لِي اغْدُ إِلَى عِزِّكَ‏
3720 وَ رُوِيَ عَنْ رَوْحِ بْنِ عَبْدِ الرَّحِيمِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع‏
فِي قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- رِجالٌ لا تُلْهِيهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ قَالَ كَانُوا أَصْحَابَ تِجَارَةٍ فَإِذَا حَضَرَتِ الصَّلَاةُ تَرَكُوا التِّجَارَةَ وَ انْطَلَقُوا إِلَى الصَّلَاةِ وَ هُمْ أَعْظَمُ أَجْراً مِمَّنْ لَمْ يَتَّجِرْ
3721 وَ رَوَى هَارُونُ بْنُ حَمْزَةَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ عَبْدِ الْعَزِيزِ قَالَ‏
قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع مَا فَعَلَ عُمَرُ بْنُ مُسْلِمٍ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاكَ أَقْبَلَ عَلَى الْعِبَادَةِ وَ تَرَكَ التِّجَارَةَ فَقَالَ وَيْحَهُ أَ مَا عَلِمَ أَنَّ تَارِكَ الطَّلَبِ لَا يُسْتَجَابُ لَهُ دَعْوَةٌ- إِنَّ قَوْماً مِنْ أَصْحَابِ رَسُولِ اللَّهِ ص لَمَّا نَزَلَتْ- وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ أَغْلَقُوا الْأَبْوَابَ وَ أَقْبَلُوا عَلَى الْعِبَادَةِ وَ قَالُوا قَدْ كُفِينَا فَبَلَغَ ذَلِكَ رَسُولَ اللَّهِ ص فَأَرْسَلَ إِلَيْهِمْ فَقَالَ مَا حَمَلَكُمْ عَلَى مَا صَنَعْتُمْ قَالُوا يَا رَسُولَ اللَّهِ تَكَفَّلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِأَرْزَاقِنَا فَأَقْبَلْنَا عَلَى الْعِبَادَةِ فَقَالَ إِنَّهُ مَنْ فَعَلَ ذَلِكَ لَمْ يَسْتَجِبِ اللَّهُ لَهُ عَلَيْكُمْ بِالطَّلَبِ ثُمَّ قَالَ إِنِّي لَأُبْغِضُ الرَّجُلَ فَاغِراً فَاهُ إِلَى رَبِّهِ يَقُولُ ارْزُقْنِي وَ يَتْرُكُ الطَّلَب‏

من لا يحضره الفقيه-ترجمه غفارى ج‏4 260 *(تجارت و آداب آن و اهميت و احكامش) * ..... ص : 258
* (تجارت و آداب آن و اهميّت و احكامش)*
(2) 3717- امام صادق عليه السّلام فرمود: تجارت (داد و ستد) عقل را مى‏افزايد.
شرح: «مراد از عقل در اينجا، عقل معاش است».
من لا يحضره الفقيه-ترجمه غفارى، ج‏4، ص: 259
(1) 3718- و نيز آن حضرت عليه السّلام فرمود: ترك تجارت و داد و ستد با مردم عقل را مى‏برد. (و بنا به روايتى كه در كافى است «عقل را كم مى‏كند»).
(2) 3719- معلّى بن خنيس گويد: امام صادق عليه السّلام مرا ديد كه سر وقت به بازار نرفته‏ام و دير به كار و كسب مى‏پردازم، به من فرمود: از فردا صبح زود به كارى كه عزّتت در آنست برو.
(3) 3720- روح بن عبد الرّحيم از امام صادق عليه السّلام در مورد آيه شريفه كه خداوند مى‏فرمايد: رِجالٌ لا تُلْهِيهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ نور: 36». مردانى كه كار و تجارت آنها را از ياد خدا غافل نمى‏سازد) فرمود: «اينها تاجر بودند و هنگام نماز تجارت را رها كرده آهنگ نماز مى‏كردند و بسوى آن گام برمى‏داشتند و البتّه اينان ثوابشان از كسانى كه بكار مشغول نيستند و به نماز حاضر مى‏شوند بيشتر است».
(4) 3721- على بن عبد العزيز گويد: امام صادق عليه السّلام از من سؤال فرمود:
عمر بن مسلم چه مى‏كند؟ عرض كردم فدايت شوم به عبادت رو كرده و دست از كسب و كار كشيده است، فرمود: اى واى! آيا نمى‏داند كسى كه كار را رها كند
من لا يحضره الفقيه-ترجمه غفارى، ج‏4، ص: 260
هيچ دعائى از او به اجابت نمى‏رسد، بعد فرمود: جماعتى از اصحاب رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله هنگامى كه آيه شريفه وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً- الخ» نازل شد مغازه‏هاى خود را بستند و در مسجد به عبادت رو آوردند و با خود مى‏گفتند كه خداوند ما را كفايت كرد، و اين موضوع به گوش رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله رسيد نزد آنها فرستاد و پرسيد چه چيز شما را بدين كار كه كرده‏ايد واداشت؟ گفتند: يا رسول اللَّه خداوند خود روزى ما را تكفّل فرموده لذا ما به عبادت و پرستش او رو كرده‏ايم، فرمود: براستى كه هر كس چنين كند دعايش را خداوند اجابت نفرمايد، بر شما باد كه طلب روزى كنيد و به كار و حرفه‏اى بپردازيد، سپس فرمود: من دشمن دارم آن كس را كه كار را ترك كند و دهان به روى آسمان بگشايد و بگويد: خداوندا، مرا روزى ده، و كوشش را رها كند.